Sekans Film Eleştirisi ve Film Çözümlemesi Yarışması 2018

Adobe PDF file icon 32x32

SekansYarisma2018a 600x450SEKANS SİNEMA GRUBU, film eleştirisi alanında ürün veren amatör veya profesyonel yazarların ürünlerini değerlendirmek ve böylece film eleştirisi üretimini desteklemek ve özendirmek; sinema kültürünün gelişmesine katkı ve bu alanda üretim yapan kişilere ortam sağlamak ve ulusal sinemanın, film eleştirisi alanında üretilen yazılar aracılığıyla daha geniş bir platformda tanınması ve tartışılmasının önünü açmak amacıyla düzenlediği Sekans Film Eleştirisi ve Film Çözümlemesi Yarışması’nın yedincisini gerçekleştirecektir.

Yarışmaya gönderilen yazılar film eleştirisi ve film çözümlemesi olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilecek, ödül almaya uygun görülen ilk üç yazı her iki kategori için ayrı ayrı belirlenecektir.

 

KAPSAM VE KOŞULLAR

 1. Başvurular e-posta yoluyla yapılacaktır. Yazının elimize ulaştığı bilgisi başvuru sahibine iletilecektir.
 2. Yarışmaya katılacak yazılar Türkiye yapımı filmler üzerine olmalıdır.
 3. Yazıların daha önce (internet dahil hiçbir ortamda) yayımlanmamış olması gerekmektedir.
 4. Her yazar, her iki kategoriye de, kategori başına en fazla iki yazıyla başvurabilir.
 5. Çeviri eleştiri veya çeviri çözümleme yazılarıyla yarışmaya başvurulamaz.
 6. Yazılar Times New Roman karakterinde, 12 punto ve çift satır aralıklı olmalıdır.
 7. Yazılara konu olan filmlerin yapım yılı, türü vb. konusunda bir sınırlama yoktur.
 8. Filmin künyesine ait sayılan bilgilerin tamamı yazının girişinde yer almalıdır: Filmin Adı, Yılı, Süresi, Yönetmeni, Senaristi, Görüntü Yönetmeni, Sanat Yönetmeni, Müzik, Kurgu, Oyuncular.
 9. Yazıların dili Türkçe olmalıdır.
 10. Yazarların bir sayfayı aşmayan biyografilerini iletmeleri zorunludur.
 11. Katılımcılar açısından amatör-profesyonel ayrımı yoktur.
 12. Başvuru, yazıların yazarları tarafından yapılır. Eser sahipliği ve telif hakları konusunda yaşanacak herhangi bir hukuki sorun karşısında başvuru sahibi sorumludur.
 13. Yarışmaya katılan tüm yazıların yayın haklarının 1 Haziran 2019 gününe kadar SEKANS SİNEMA GRUBU’na ait olduğu, katılımcılar tarafından kabul edilmiş sayılır.
 14. Yarışmaya katılan herkes bu kapsam ve koşulları kabul etmiş sayılır ve yerine getirmedikleri takdirde ön elemeyi aşamazlar.

 

BAŞVURU YÖNTEMİ

Yarışma başvuruları, başvuru kategorisi belirtilerek (film eleştirisi veya film çözümlemesi) son başvuru tarihi olan 20 Mayıs 2018 Pazar gününe kadar This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine yapılabilir.

 

DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Ön Değerlendirme

Yazıların ön elemesini gerçekleştirecek olan Ön Değerlendirme Kurulu, Sekans Sinema Grubu yazarlarından oluşmaktadır. Ön eleme sırasında yazıların hangi kategoriye uygun olduğu da değerlendirilecek olup yazıların başvuru kategorisinde değişiklikler yapılabilecektir.

Ön değerlendirme kriterleri:

a. Yazının yukarıda yer alan yarışma kapsam ve koşullarını karşılaması

b. Yazının bilinen eleştiri ve çözümleme tekniklerine uygunluğu

 

Seçici Kurul Değerlendirmesi

Her iki yarışma kategorisi için ön elemeden geçen en fazla 10'ar yazı Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek ve yarışmanın her iki kategorisinde birinci, ikinci ve üçüncülüğe değer bulunan yazılar belirlenecektir.

 

Seçici Kurul

Hakan Karaş (Akademisyen)

Neşe Ürel (Sinema Yazarı)

Semih Erelvanlı

Sertaç Koyuncu (Sinefil)

Ekin Eren (Sekans - Sinema Yazarı)

 

SONUÇ DUYURUSU

Yarışma sonuçları 31 Mayıs 2017 Perşembe günü Sekans web sitesinde ve medyada duyurulacaktır. Ödül alan yazılar elektronik dergimiz SEKANS Sinema Kültürü Dergisi'nde yayımlanmak üzere değerlendirilecektir.

 

YARIŞMA SPONSORLARI

SekansYarisma 2018b 880x120